Aktualności

Ranking Profesora Sobczaka

23 października br. poznaliśmy wyniki Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, opracowywanego każdego roku przez prof. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej wraz z zespołem.

 

 

 

 


Jak co roku prof. Eugeniusz Sobczak wziął pod lupę samorządy z całego kraju, sprawdzając ich rozwój społeczno-gospodarczy. Ranking powstał w oparciu o dane z GUS oraz z Banku Danych Lokalnych. Na podstawie 16 wskaźników wyłania liderów w kategorii gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich oraz miast na prawach powiatu. Lesznowola znalazła się na 14. pozycji w rankingu w kategorii gmin wiejskich. To nieco gorsza pozycja niż rok temu, ale najlepsza z całego powiatu piaseczyńskiego, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie rankingowe.  Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w Sejmie RP - podczas drugiego dnia konferencji naukowej pt. Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego, organizowanej przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Pol\techniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

W tegorocznym rankingu na najwyższych pozycjach (w pierwszej piątce) znalazły się gminy, na terenie których dominuje przemysł lub mocno rozwinęła się turystyka, jak np.  Kleszczów w pow. bełchatowskim w kat. gmin wiejskich, Polkowice i Dziwnów w rankingu gmin miejsko-wiejskich, Krynica i Karpacz w kat.gmin miejskich oraz reprezentujące Śląsk - Gliwice, Katowice i Dąbrowa Górnicza w rankingu miast na prawach powiatu.

 

Wyniki rankingu prof. Sobczaka jak zawsze trzymane były w tajemnicy do dnia ogłoszenia - w tym roku nastąpiło to 23.10. w Sejmie RP.

28.10.2015 Powrót